Apr 1, 2013



Łzawica, Łzy Hioba


 


Roślina kwitnie od czerwca małymi białymi kłoskami w dół zwisającymi. Od września wydaje czarne owoce, błyszczące które po osiągnięciu dojrzałości, przybierają barwę białą lub siną. 

Nasiona przypominają swoją budową łzy człowieka płaczącego.
Takimi łzami płakał biblijny HIOB. Jego łzawe krople spadając na ziemię zamieniły się w rośliny o nazwie łzawica (dla ciekawskich polecam Biblię Tysiąclecia)


Łzawicę przed wojną kupowano z apteki u żydów i cukrzyca nie zbierała takich plonów jak obecnie. U Żydów była to druga roślina używana po cebuli i czosnku na surowo.

Uprawa

Łzawica jest rośliną ozdobną i może być uprawiana w mieszkaniu. W warunkach pokojowych jest rośliną trwałą stanowiąc wyśmienity naturalny odświeżacz powietrza. Uprawiana w domu wydaje olejki lotne o miłym zapachu i ma bakteriobójczy wpływ na otoczenie. Łzawica uprawiana w gruncie jest rośliną jednoroczną gdyż nie znosi naszych zim i należy ją co roku rozmnażać z nasion.
Łzawica nie wymaga żadnej pielęgnacji oprócz żyznej ziemi i wody.


Roślina jednoroczna. Uprawa prosta. Ważny surowiec moczopędny i przeciwzapalny
Łzawica (Semen Coicis). Uprawa - rośliny w 3 miesiącu po wysiewie.

Walory i ciekawostki - ŁZAWICA.
  • Paciorki, oczka do pierścionków - z dorodnych wysuszonych nasion można wyrabiać paciorki do wykonywania  amuletów, różańców modlitewnych, naszyjników. 


    Kulinarne zalety:

    *   Mąka, dżem, owoce - dojrzałe owoce łzawicy są twarde, błyszczące a po wysuszeniu i otarciu można je zmielić na mąkę,  która jest wysokogatunkową używaną w piekarnictwie do wypieku pumpernikla  Świeże owoce można rozwałkować na desce lub zgnieść w zgniatarce i rozsmarowywać na chleb.
    Jeżeli chcemy spożywać owoce na surowo to należy je moczyć wodzie a dla dzieci w miodzie przez tydzień i dopiero wtedy pękają i dobrze smakują.  Osobiście polecam zalewanie miodem, smakują wybornie.


    *   Dodatek do ciast - dojrzałe i otarte nasiona z łupiny można gnieść wałkiem na desce i jadać jak orzeszki. Możemy również podpiec na patelni używając do ciasta, płatków, budyniu, kisielu jako dodatek. Mają zbawienny wpływ na nasze szare komórki.

    Zbawiennie wpływają na:

  • Próchnica zębów, stany zapalne w jamie ustnej - nasiona łzawicy leczą również próchnicę zębów oraz stany zapalne w jamie ustnej. Działają przeciwbólowo, obniżają temperaturę, chłodzą organizm.

  • Działanie antybakteryjne - rozwałkowane nasiona jedzone na chlebie z masłem nie dopuszczają do infekcji i rozwoju grzybic, zabijają też bakterie w przewodzie pokarmowym.

  • Wspomaga trawienie, czyści przewód pokarmowy - okrywa nasion łzawicy stanowi najlepszy błonnik pomagając w trawieniu, tłustych pokarmów oraz czyści przewód pokarmowy z nieproszonych gości jak robactwo.

  • Leczą trzustkę, śledzionę oraz wątrobę - spożywane na surowo nasiona łzawicy leczą trzustkę, śledzionę oraz wątrobę. Dlatego powinny być spożywane w leczeniu i zapobieganiu cukrzycy. 

  • Artretyzm, reumatyzm - jedzona na surowo, systematycznie 3 razy dziennie po 3 nasiona świeże / własny zbiór/, przez okres 2 miesiący, leczą artretyzm, reumatyzm i ischias - zapalenie nerwu kulszowego.


    Tinktura, nalewka:

  • Nalewki - z nasion można też robić nalewki na wódce do wcierania przy nerwobólach. Tinktura pita 3 x dziennie po 6 kropli leczy przewód moczowy i zabija bakterie w moczu oraz leczy owrzodzenia wewnętrzne. 

    Przypominam wykonanie TINKTURY.  
    *   Zasada jest zawsze taka sama przy wszystkich roślinach. Do dowolnego słoiczka, lub innego pojemnika szklanego wsypujemy, wkładamy liście-owoce-nasiona. Produkt, który aktualnie poddajemy obróbce. Jeden z trzech, lub kompozycje mieszaną.
    *   Lekko ugniatamy i zalewamy spirytusem bez rozcieńczania. 
    *   Zalewamy na wysokość trzech palców ponad produkt.
    *   Po 3 - 6 tygodniach przecedzamy przez drobne sitko.

      Produkt gotowy do spożycia w postaci kropel. Krople dodajemy do napojów.
      Wcieranie w skórę po rozcieńczeniu.



No comments:

Post a Comment