Apr 13, 2015

Qi - w tradycji chińskiej jest reprezentowana znakiem przedstawiającym gotowany ryż i parę wodną. Natura Qi ma formę dualistyczną, jest podstawą jedności człowieka z kosmosem. Rodzajem niepojętego eteru, który przenika materię ożywioną i nieożywioną. Oddech wszechświata poddawany ciągłym przemianom TAIJITU (yin i yang).


Yin i Yang

W chińskiej filozofii, yin i yang są przedstawione jako pozornie przeciwstawne siły ziemi i kosmosu. W rzeczywistości są dwoma biegunami komplementarnymi, powiązanymi i współzależnymi w świecie przyrody, otoczenia i nieba. Najprostszym przykładam jest zestawienie dwóch biegunów rzekomo przeciwstawnych, wyrażanych w przenośni. Kobieta i mężczyzna. Symbolika kobiety jest aspektem YIN, mężczyzna YANG. Dwa krańcowe brzegi rzeki życia, dające jedno nowe poczęcie. To co przeciwstawne zawsze ma cechy każdego pierwiastków yin i yang.
Dualizm yin i yang jest nierozerwalną całość.
Yang - nasłonecznione miejsce, południowe zbocze wzgórza, północny brzeg rzeki, słońce, światło, biel, siła, aktywność, radość, ciepło, lato, męski aspekt natury, ekstrawersję.
Yin - zacienione miejsce, północne zbocze wzgórza, południowy brzeg rzeki, zachmurzenie, Księżyc, czerń, bierność, uległość, smutek, chłód i zimę, żeński aspekt natury, introwersję.
Wzajemne wibracje, przenikanie yin i yang stają się początkiem przemian i transformacji życia. To z tych dwuch elementów powstaje dawna tradycja chińska pięciu elementów.






Meridiany - tysiące lat temu, starożytni Chińczycy opisali biegnące w ciele kanały energetyczne zwane meridianami (meridians - południki). Dzisiaj możemy je hipotetycznie przybliżyć do istnienia kanałów jonowych. Rodzaj ścieżek biegnących przez nasze ciało. To do nich wnika energia Qi i dociera w każdy wymiar ciała i ducha. Stabilny przepływ energii Qi przejawia się dobrym zdrowiem, światłością umysłu, właściwymi decyzjami postępowania człowieka.
Opisano 12 meridianów głównych, 12 mięśniowo-ścięgnowych,  8 cudownych, kolaterale (odgałęzienia, które łączą dwa kanały), oraz sieć mikromeridianów.


Feng shui ( wiatr i woda) – pradawna chińska praktyka planowania przestrzeni otaczającego świata poszukująca jak najlepszego oddziaływania środowiska naturalnego na człowieka. Starożytne i dzisiejsze fengshui dotyka sfery duchowej i materialnej domostw, całych rejonów zurbanizowanych i w bardzo przemyślany sposób osadza w tych realiach człowieka. Określa ukształtowanie przestrzeni miast, wsi, budynków mieszkalnych. Często nazywana geomancją.
Pierwszym filarem Feng shui jest energia życiowa Qi i jej oddziaływanie. YIN I YANG to dwie drogi pierwszego filaru wzajemnie przenikające każdą przestrzeń.
Drugi filar to zasada WU XING (pięć żywiołów). Drzewo, ogień, ziemia, metal, woda.
Podstawą interpretacji świata w chińskiej praktyce Feng shui jest SIATKA BAGUA. Oktagon podzielony na 8 równych części. Każdy przedstawia inną dziedzinę naszego świata.


Geomancja – praktyka poszukiwania i przystosowania pozytywnych energii ziemi, wszechświata do celów życiowych człowieka. Geomanta wyszukuje najkorzystniejsze tereny pod zabudowę mieszkalną, kształtuje najbliższe otoczenie dla zdrowia i dobrobytu ludzi. Ziemia, przy­roda, różnego rodzaju kształ­ty i symbole emanują energią Qi na otocze­nie. Dziś mamy świadomość, że analiza geomantyczna środo­wi­ska nie jest wróżbą, a jedynie szczegółową metodą poznawczą sprawdzalną przez naukę.
Oznacza to, że siedziba człowieka, miejsca pochówku jego przodków oraz miejsca kultu muszą być usytuowane zgodnie z zasadami najkorzystniejszych wibracji dla człowieka.
W chińskiej tradycji z zamierzchłych czasów elementy geomancji zawarte są w zasadach planowania przestrzeni feng shui. Analogiczne podejście do tego zagadnienia prezentuje indyjska tradycja VASTU SHASTRA.



VASTU SHASTRA - starożytna tradycja architektury i budownictwa. Podstawowe zasady sprowadzają się do kilku działań. Projektowanie, wygląd (kolorystyka, wystrój, styl), pomiarownie, przygotowanie podłoża, aranżacja przestrzeni i geometrii przestrzennej. Vastu shastra zawierają tradycyjne hinduskie i buddyjskie elementy związane z wiarą. Obejmuje projektowanie Mandir (świątynie) i dotyczy projektowania domów, miast, ogrodów, dróg, kaskad wodnych, sklepów i miejsc społeczno użytecznych.



SIATKA BAGUA
Osiem trygramów – pradawna filozoficzna koncepcja świata i nieba przedstawiona w ośmiu wymiarach. Zobrazowana na tle ośmiokąta przedstawianego w formie koła. Centralna część jest symboliką taijitu (upraszczając „bezgraniczna pustka, jedność”). Następnym obliczem jest trygram (gua) składające się z trzech linii. Ciągłych (yang) i przerywanych (yin). Następnym stopniem jest połączenie dwóch trygramów dających symbol w postaci linii ciągłych i przerywanych nazwany heksagramem. Pradawna filozofia chińska zawarta w formie traktatów, przedstawia 64 zależności heksagramów.
Osiem trygramów – Qian ☰ – Niebo - Ojciec
Dui ☱ - Bagno – Najmłodsza córka
Li ☲ - Ogień - Średnia córka
Zhen ☳ - Grom - Najstarszy syn
Xun ☴ - Wiatr - Najstarsza córka
Kan ☵ - Woda - Średni syn
Gen ☶ - Góra - Najmłodszy syn
Kun ☷ - Ziemia – Matka



Przykładowo: 21 heksagram (shi ke)
"Rozdzierające ugryzienie". Wariacje: "przegryźć się", "gryzący i żujący".
Wewnętrzny trygram: ☳ (zhen) wstrząs = grom, zewnętrzny trygram: ☲ ( lí) .
Zaznaczam. Mamy 64 kombinacje. Jest to zaledwie początek wyprawy w świat ośmiu trygramów.












RUNY
Nazwa pochodzi od gockiego słowa "runa", tajemnica, sekret szeptany na ucho. Znaki runiczne są najstarszym typem pisma ludów germańskich. Używana jest też inna nazwa - "futhark", która wzięła się od sześciu pierwszych liter alfabetu staro runicznego.Trzy najbardziej znane runiczne alfabety, to Starszy Futhark (około 150-800 ne), anglosaski Futhork (400-1100 rne) i młodszy Futhark (800-1100 rne).Młodszy Futhark przeszedł ewolucję przemian w krajach skandynawskich. Podstawowy alfabet, zwany starszym futharkiem, zawierał 24 znaki, które przetrwały do dziś i funkcjonują jako podstawowe runy. Najwcześniejsze odkryte inskrypcje runiczne nie były wyrażeniem codziennego życia, mają do dzisiaj magię tajemnicy językowego znaczenia słów, czynności. Domniemuje się że stanowią system zapisu magicznych rytuałów, znaków.
Jedną z ciekawych współczesnych postaci w ezoteryce runicznej jest Austryjacki okultysta, mistyk i autor Guido Karl Anton List. W 1908 roku opublikował w Das Geheimnis Runen ("Secret of the Runes") zestaw osiemnastu tzw, "Armanen runs ". Wyprowadził je z młodszego Futhark i dodał własną liste rum objawionych rzekomo w stanie po operacji oczu w 1902 roku.

Cofnijmy się teraz prawie dwa tysiące lat wstecz. Magiczna postać trzyma w rękach drewniane, lub kamienne wyryte runiczne znaki. Kształty runicznych „liter” bardzo ostre. Wypuszcza z ręki na tajemniczą rytualną przestrzeń. Co wtedy runy opowiadały, wystukiwały swoim odgłosem? Do dzisiaj jest owiane tajemnicą. Jednak intuicja podpowiada, każda runa może być talizmanem wartości, które pożądamy. Jest amuletem roztaczającym opiekę nad nami. Wyruszmy w świat run i odkrywajmy ich brzmienie, odgłos naszych pragnień. Opowiedzą o najważniejszej naszej drodze jaka stoi przed nami.
Wybierzmy własną runę. Wypalmy na kawałku drewna, lub namalujmy na kartoniku, muszelce, kamieniu. Zawieśmy na szyi, postawmy w osobliwym miejscu. Nasza runa zawsze nas ochroni, doda szczęścia i przyniesie sukces.

Na początek podarujmy sobie runą fehu
Potencjał twórczy, siłę pozwalającą maszerować do przodu, daje pewność siebie i rozwija talenty. Spełnia marzenia. Zapewnia dostatek i spotkanie odpowiedniej osoby.
Afirmacja:
Otwieram się na kosmos. Otrzymuje światłość, spełnienie marzeń. Wymieniamy marzenia …..... .



Reikistarożytna technika uzdrawiania wywodząca się z Japonii. Metoda ta polega na przekazywaniu, pobieraniu kosmicznej energii Qi, prany, w celu leczenia siebie lub innych. Uzdrawianie ciała i duszy tą energią nie wymaga przynależności do żadnego systemu wierzeń.
Japońskie słowo霊気 REIKI, pochodzi od chińskiego wyrazu lingqi 靈氣. Pojęcie to oznacza „duchowy wpływ”. Współczesny propagator obecnej metody Reiki, Mikao Usui (15.08.1865-09.03.1926) urodzony w Japonii rozpowszechnił systemu uzdrawiania duchowego nazwany Usui-reiki-ryōhō.
Reiki jako metody naturalnego uzdrawiania za pomocą Uniwersalnej Energii Życiowej. Jest również drogą duchowego rozwoju.
Jako metoda lecznicza była stosowana od wieków, uległa zapomnieniu w odmętach dziejów. Przetrwały jej nieliczne intuicyjne, podświadome gesty. Kiedy dziecko zaczyna płakać z powodu kolki brzuszka, matka odruchowo masuje tę okolice ciała pociechy . Przykłada matczyne ręce i ból ustępuje. Dotyk uspakajający. Boli nas głowa, przykładamy dłoń do miejsca promieniującego bólem, dotyk łagodzący dolegliwość. Terapia reiki jest przekazywaniem energii przez dłonie. To siła miłości, dar uniwersalnej Energii Życia dla każdego człowieka. Zabiegi reiki maja ściśle określoną kolejność rozłożenia dłoni na ciele terapeutyzowanej osoby. Każdy gest dłoni jest wykonywany w odpowiednim skupieniu. Seans leczniczy trwa około 1-2 godzin. Terapeuta zatrzymuje ręce nad kolejnymi punktami od 3 do 10 minut.
Jako droga duchowa wprowadza w nasze życie harmonię ciała, umysłu i ducha. Odmienia nasze życie. Łagodzi, uzdrawia. Kiedy podążymy tą ścieżką odkryjemy moc uzdrawiającej energii i regeneracji ciała, ducha.



Rytuałyrytuały magiczne można podzielić na dwie grupy. Zaznaczam będzie to bardzo skrótowe uproszczenie. Rytuału proste-powszechne. Dostępne na co dzień, a mające szczególną oprawę w trakcie świąt, które przeżywamy każdego roku. Nasze uczestnictwo i wiedza o danym obrzędzie jest nabywana od najmłodszych lat. Kilka przykładów: każde święto wyznaniowe, ludowe obrzędy, kolacje przy świecach przeżyta w odpowiedniej atmosferze. Wypełnianie totolotka może, ale nie musi stać się rytuałem. Następna grupa to rytuały złożone-wymagające wiedzy i przemyślenia. Wykonywane sporadycznie i najczęściej przy wsparciu, podpowiedzi profesjonalnego doradcy. Prowadzenie takiego rytuału bez odpowiedniego przeszkolenia najczęściej kończy się nieprawdopodobnymi konsekwencjami. Zapewniam to nie są żarty. Szanujmy własne czyny, a złość nigdy nie stosujmy w takich obrzędach.
Poniżej bardzo skrótowo przedstawie tylko elementy, przedmioty potrzebne do przeprowadzenia rytuału białej magii.
Czas rytuału – ustalamy najwłaściwszą godzinę i dzień tygodnia. Ważna jest faza księżyca i pozycja słońca.

Przestrzeń – odpowiednia oprawa mieszkania, domu, lub plener rytualny.

Elementy wzmocnienia rytuału – to elementy dodatkowe. Przykładowo jajko, liście, substancje naturalne.

Słowo - głośno wypowiadane, z odpowiednim naciskiem i intonacją.To jedna z najsilniejszych elementów rytuału białej magii. Kształtowania magicznych formuł. Stymulacja naszego mózgu, serca i ducha przez słyszenie, wypowiadanie odpowiednich sentencji słownych.
Słowo czytane, wypowiadane osobiście lub przez bliską osobę kształtuje fenomenalnie naszą formułę życzeniową. Osobiście preferuję dwie metody. Słowa wypowiadane w oparciu o pradawne magiczne szyki słowne, lub słowa intuicyjnie sformułowane przez osobę wypowiadającą życzenie. Obydwie techniki mają taką sama siłę sprawczą.

Gesty – wykonujemy odpowiednie ruchy rąk, ciała. Zgodne ze wskazaniami rytuału.

Ustawienie wszystkich atrybutów magicznego rytuału zgodnie z kolejnością zasady pięciu elementów.

Światło – (element ognia ) słońce, lampy, świece, ognisko.

Świadek - ( element ziemi ) związany z życzeniem.

Kadzidło - ( element metalu ) odpowiednie rośliny do okadzania.

Woda - ( element wody )
Woda dziewicza – woda z płynącego strumienia, studni o dużym przypływie wody.
Zaczerpnięta w dniu rytuały.
Woda oczyszczona – woda przygotowana w magiczny sposób. Odpowiedni rytuał w
otoczeni pięciu żywiołów.
Woda zjonizowana – niezwykle silny czynnik mechaniczny podnoszący wartość H2O,
przydatny przed procesem nadania właściwości magicznych tej substancji.


Osoba prowadząca i składająca życzenie - ( element drzewa )


Każde magiczne zaklęcie, każda formuła wiąże się z naszym pragnieniem, a także z określonym kolorem, dźwiękiem, drżeniem energii. Ich połączenie kryje w sobie bardzo 
złożone znaczenia i siłę wypowiedzi. Życzę wszystkim tylko pięknych i czystych ezoterycznie brzmień.


Aura
AURA jest zjawiskiem dynamicznym. Niewidzialna emanacja lub pole energetyczne, które otacza wszystko, co żyje. Kolory aury wyrażają nasze nastroje psychiczne, fizyczne, nasz charakter, są odzwierciedleniem zdrowia. Aura jest utożsamiana przez psychotroników ze znaną w ikonografii aureolą otaczająca głowy świętych, inni utożsamiają aurę z polem morfogenetycznym.
Potwierdzona naukowo.
Fotografia kirlianowska – metoda rejestracji wyładowań elektrycznych przy użyciu
 
materiałów fotograficznych. Po umieszczeniu fotografowanego obiektu na światłoczułej
 powierzchni i przyłożeniu do niej odpowiednio wysokiego napięcia, na materiale utrwalane
 są 
wyładowania koronowe na obrzeżach fotografowanego przedmiotu. Nazwa pochodzi
od nazwiska małżeństwa 
Siemiona i Walentyny Kirlianow, popularyzatorów tego rodzaju
 fotografii.
Samo zjawisko fizyczne pozwalające na uzyskanie takich obrazów jest potwierdzone
 naukowo, szczegółowo zbadane i zgodne ze współczesną wiedzą teoretyczną. 







No comments:

Post a Comment