Gdyby nie gęsi. jak wyglądała by dzisiaj EUROPA ?
Legenda o gęsiach kapitolińskich[edytuj]
Kapitol był jedyną częścią miasta, która oparła się najazdowi Galów z doliny Padu, w roku 390 p.n.e. Galowie postanowili zdobyć wzgórze nocą. Wybrali w tym celu najbardziej strome podejście i moment, kiedy obrońcy zmęczeni długotrwałymi walkami i głodem zasnęli. O zbliżaniu się wroga ostrzegły gęsi, ptaki poświęcone bogini Junonie. Atak został odparty. Obrońcy nie tylko obronili wzgórze, ale wyparli wroga z Rzymu. Na pamiątkę tego zdarzenia, starożytni Rzymianie obnieśli jedną z gęsi w lektyce. Psy, które zasnęły wraz z ludźmi zostały ukarane (jednego z nich powieszono). Część zabudowań (w tym świątynia.
Galowie to nazwa, którą Rzymianie określali celtycką ludność Galii - tj. dzisiejszej Francji, Belgii, północnych Włoch, południowejHolandii i zachodnich Niemiec.
Około 600 roku p.n.e. Galowie napadli na Nizinę Padańską wypierając wpływy Etrusków. W I wieku p.n.e. Rzymianie rozpoczęli podbój Galów, którego ostatnim etapem był podbój Galii w latach 50. I wieku p.n.e. przez Juliusza Cezara podczas wojen galijskich.
No comments:
Post a Comment