Oct 22, 2012

GONTYNY to tradycja naszych praojców.

STRONA 14

Salwator, miejsce szczególnej tradycji dawnego pogaństwa, kultu Słowian.
To tylko fragment Krakowskich GONTYN.

Miejsce MOCY ?

Chram[edytuj]   http://pl.wikipedia.org/wiki/Chram


Chram (także kącina, kupiszta; niepoprawnie: kontyna, gontyna) – przedchrześcijański typ budowli sakralnej u Słowian – miejsce spotkań, modlitw, nabożeństw i wróżb, którego rolę pierwotnie pełniły święte gaje. W językach ukraińskim, rosyjskim i białoruskim,czeskim, bułgarskim chram nadal jest powszechnie lub zamiennie używanym określeniem świątyni. Określenia chram w języku polskim używa się również w odniesieniu do świątyń shintoistycznych, dla odróżnienia od świątyń buddyjskich. Słowo gontyna jest wyrazem sztucznym, stworzonym ok. 1860, przez Bronisława Trentowskiego, fałszywie odtworzone przez adideację do słowa gont z kronik niemieckich z XII wieku[1].
Zasadniczo w środowiskach badawczych przyjęto tezę, iż na terenach obecnej Polski tzw. pogaństwo słowiańskie (z powodu Chrztu Polski) nie rozwinęło się na tyle by wykształcić znaczącą warstwę kapłańską czy też by wznosić budowle sakralne. O ile niewykształceniu się warstwy kapłańskiej przeczyć mogą poniekąd badania językoznawcze (choćby takich terminów jak żerca czywołchw), o tyle brak śladów budowy świątyń na terenach obecnej Polski niektóre środowiska tłumaczą przeprowadzaną stosunkowo wcześnie i bezkompromisowo chrystianizacją. Według zwolenników istnienia pogańskich świątyń we wczesnym średniowieczu, ich brak czyniłby te ziemie swego rodzaju ewenementem zakładając, że takowe spotykano u Słowian Zachodnich – m.in. w Szczecinie iWolinie, a nawet wschodnich). Potwierdzenia tej tezy, wraz z rozwojem nauki, doszukują się oni w najnowszych badaniach archeologicznych (szczególnie w tych miejscach przeprowadzanych badań archeologicznych, gdzie na terenie Polski lokalizację kącin sugerowały wcześniej liczne podania i legendy związane choćby z historią polskich miast lub wręcz chrześcijańskich sanktuariów – np. Kościół w Mileszkach – kiedy to wówczas szczycono się wręcz niszczeniem pogańskich chramów i budowaniem w tym miejscu świątyń chrześcijańskich)…………………………………………….


Kościół Najświętszego Salwatora w Krakowie

                                        

 http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszego_Salwatora_w_Krakowie
Kościół Najświętszego Salwatora w Krakowie – zabytkowy kościół znajdujący się na krakowskim Zwierzyńcu, na niewielkim wzgórzu stanowiącym wschodnie zakończenie masywu Wzgórza św. Bronisławy (ul. św. Bronisławy 9).
Historia
Początki kościoła nie zostały ostatecznie wyjaśnione. Tradycja głosi, że kościół miał powstać na miejscu pogańskiej świątyni, a kazania tutaj miał głosić jeszcze św. Wojciech.
W źródłach pisanych pierwsza wzmianka o kościele znajduje się w Roczniku Kapitulnym Krakowskim, gdzie pod rokiem 1148 zanotowano dediactio ecclesiae sancti Salvatoris. W przywileju księciaBolesława Wstydliwego z 1256 fundacja przypisana jest jego poprzednikom, książętom krakowskim. Jan Długosz z kolei jako fundatora wymienia Piotra ze Skrzynna (Piotra Włostowica).
Badania archeologiczne, wielokrotnie prowadzone w XX w. nie dały całkowicie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o początki kościoła. Pierwsi badacze (Z. Gawlik, J. Hawrot, A. Żaki) opowiadali się za powstaniem świątyni zasadniczo w XII w.[2]Jednak prowadzący badania w latach 60. i 70. W. Grabski, W. Zin i F. Radwański, którzy dokonali tutaj znaczących odkryć, postawili tezę o trzech fazach budowli średniowiecznej:
§ faza I – kościół na planie krzyża greckiego, datowany najpóźniej na drugą połowę X w. (a wiązany z panowaniem czeskim lub nawet wielkomorawskim – datacja na podstawie analogii w powstawaniu budowli na planie krzyża greckiego na terenie Europy Środkowej oraz wezwania kościoła),
§ faza II – rotunda, postawiona na miejscu prezbiterium, podczas gdy pozostałe części kościoła na planie krzyża greckiego mogły służyć np. jako palatium,
§ faza III – kościół romański z XII w., którego relikty znajdują się w murach dzisiejszej świątyni[3].
Teoria ta, choć często pojawiająca się do dziś w popularnych publikacjach, zakwestionowana została przez dość przekonywające wyniki badań T. Lenkiewicz-Radwańskiej z lat 80. XX w……………………………..

Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty[edytuj]

Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty – barokowa kaplica na Salwatorze, przy ul. św. Bronisławy 8 w Krakowie. Leży na trasie Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Powstała w XVII wieku, między 1689 a 1690 rokiem. Została zbudowana na miejscu poprzedniej kaplicy, którą zniszczyły pożary w 1587 i 1656 roku. Inicjatorką budowy była ksieni klasztoru Norbertanek Justyna Oraczewska.
Legenda głosi, że pierwotnie stojąca w tym miejscu kaplica została wzniesiona na fundamentach dawnej pogańskiej gontyny. Wnętrza kaplicy zdobiły niegdyś obrazy przedstawiające sceny z życia bł. Bronisławy i portrety jej przodków[2].
Obecnie istniejący budynek był wielokrotnie remontowany, zachowało się niewiele oryginalnych elementów.
Niedaleko siebie położone są trzy świątynie: św. Małgorzaty, Norbertanek iNajświętszego Salwatora (odległość ok. 100 metrów). Obecnie kaplicę można zwiedzić po mszy, która odprawiana jest raz dziennie w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca od maja do października.
W końcu marca 2008 r. na stoku przed kaplicą od strony ulicy ustawiono pomnik Jana Pawła II ………………………………………………………………………
Powyższy teks pochodzi z  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kaplica_%C5%9Bw._Ma%C5%82gorzaty_i_%C5%9Bw._Judyty

Niewielka kaplica wznosząca się u stóp kopca Kościuszki

Poniższy tekst pochodzi z http://www.krakow4u.pl/kosciol-Kaplica-bl--Bronislawy-94.html
Niewielka kaplica wznosząca się u stóp kopca Kościuszki została wybudowana w połowie XIX wieku, w obrębie pierścienia austriackich fortyfikacji obronnych. Autorem jej projektu był architekt Feliks Księżarski.Obecna kaplica została wybudowana dzięki staraniom sióstr Norbertanek, w miejscu gdzie wcześniej stała tzw. pustelnia siostry Bronisławy w 1839 uznanej za błogosławioną.
Podobno na początku trzynastego stulecia w tej pustelni żyła i modliła się siostra Bronisława i tu właśnie miał wielokrotnie objawiać się jej Jezus. Budowa kaplicy została sfinansowana ze środków austriackich, jest skromną lecz pełną neogotyckiego uroku budowlą. Na wyposażenie wnętrza składa się w zasadzie tylko mały ołtarzyk z obrazem przedstawiającym objawienia bł. Bronisławy z drugiej połowy XIX wieku i kilka ławek.
Kaplica nie jest udostępniana do zwiedzania, a wyjątek stanowią pierwsze trzy dni września, kiedy codziennie odbywają tu się nabożeństwa poświęcone błogosławionej Bronisławie.  …………………………………………………………………………………………………


Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela w Krakowie



http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Augustyna_i_%C5%9Bw._Jana_Chrzciciela_w_Krakowie
Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela – barokowy kościół rzymskokatolickina Zwierzyńcu, przy ulicy Kościuszki 88 w Krakowie. Wraz z przylegającym do niego klasztorem Sióstr Norbertanek, w zakolu Wisły, tworzy największy, po Wawelu, kompleks zabytkowy miasta.
Historia klasztoru[edytuj]
Klasztor powstał w II połowie XII wieku, konsekrowany prawdopodobnie w 1181. Jak głosi tradycja, jego fundatorem był dziedzic Zwierzyńca, rycerz Jaksa Gryfita, który po powrocie z wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej wybudował w 1162 roku klasztor i kościół.
Według innych źródeł, nie jest to wcale pewne i przyjmuje się ogólnie, że zgromadzenie reguły św. Norberta powstało na Zwierzyńcu między 1144 a 1165 rokiem. Norbertanki, najstarsze żeńskie zgromadzenie zakonne w Polsce, przybyły pod Kraków z Doksau koło Pragi. Uważa się za prawdopodobne, że początkowo był to klasztor dwukonwentualny, rozdział na zgromadzenie żeńskie i męskie mogło nastąpić po 1241roku po najeździe Tatarów.
Obiekt wówczas został prawie doszczętnie zniszczony, z romańskiego kościoła i klasztoru zachowały się jedynie resztki murów. Najstarsze zachowane obecnie fragmenty pochodzą z XIII w. Jest to m.in. romański portal w kruchcie pod wieżą. Odbudowany w latach 1255-59 kościół wzniesiono z cegły, ponownie w stylu romańskim. Był jednonawowy, z prostokątnym prezbiterium. Według tradycji ponownie zniszczony przez Tatarów w 1260 i 1287.  ……………………………………………………………………………………………………………………………..

Reakcja pogańska
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reakcja_poga%C5%84ska
Reakcja pogańska – seria wydarzeń w historii monarchii wczesnopiastowskiej w latach 30. XI wieku, których kulminacją był w roku 1034 wybuch powstania skierowanego przeciwko wzrostowi powinności prawa książęcego i wprowadzaniu chrześcijaństwa[1].
Powstanie ludowe wybuchło prawdopodobnie po śmierci Mieszka II w 1034 roku i było reakcją na nałożenie na ludność znacznych obciążeń, które były kojarzone zarówno z polityką Piastów, jak i z rozbudową i ugruntowywaniem struktur kościoła katolickiego.
Powstania ludowo-pogańskie z lat 1022 – 1034 na ziemiach polskich.
Stały się one także wyrazem sprzeciwu przeciwko religii, którą na siłę wprowadzano. Pierwsze z powstań, odbyło się w 1022 roku. Natomiast drugie było ściśle związane z innymi społecznymi konfliktami po śmierci króla Bolesława Chrobrego. Czas panowania Bezpryma/ http://pl.wikipedia.org/wiki/Bezprym /czyli w 1034 r. po ucieczce Mieszka, datuje się trzecie powstanie.

Pogaństwo  http://pl.wikipedia.org/wiki/Poga%C5%84stwo
Pogaństwo (łac. pagus - „wioska”) − określenie (często o wydźwięku negatywnym), zazwyczaj używane przez wyznawcówreligii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu w stosunku do wyznawców innych religii, głównie politeistycznych ianimalistycznych[1].
Samo słowo "pogaństwo" pojawiło się w V wieku, gdy miała miejsce wzmożona chrystianizacja Cesarstwa Rzymskiego, której skutecznie opierali się mieszkańcy wiosek. Wioski te po łacinie nazywano pagus i właśnie od tego słowa powstało określenie „pogaństwo”[2] (według części odmiennych opinii słowo paganus oznaczało pierwotnie "górala", mieszkańca górskiej gminy pasterskiej).

Artykuł Aleksandra Krawczuka o poganach
Poniższy tekst można przeczytać w całości na stronie
http://www.racjonalista.pl/kk.php?s=1062&q=Aleksander.Krawczuk.o.poganach&PHPSESSID=q6mbbov2cl40ni95c8qelk8og4
— Czy w pańskiej wierze jest też miejsce dla słowiańskiego Światowida?
Dla Światowida i wszystkich dawnych kultów. Kulty antyczne, pogańskie, śródziemnomorskie i nasze słowiańskie — miały bardzo sympatyczną cechę, o której się zapomina — wszystkie były związane z przyrodą, z kultem przyrody. W wierzeniach tych występują święte gaje, każda gwiazda jest czymś żyjącym i wreszcie u nas, słowiańskich pogan, występują święte drzewa. I przychodzą pierwsze misje chrześcijańskie na nasze ziemie. Od czego zaczynają szerzenie swojej wiary? Od……………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….Chrześcijaństwo przyniosło ze sobą władczy stosunek do świata. Stosunek pana, a nie współmieszkańca. Podczas gdy dla nas, jeszcze raz podkreślam, pobożnych pogan cały świat jest na równych prawach. I dlatego jestem politeistą.

To nasza tradycja. Zapomniana i mało znana, Naprawdę aż strach pomyśleć że wyrzekamy się takich pięknych dziejów. Magii SŁOWIAŃSKIEJ.

Dwie pory roku według Celtów. Jasność i Ciemność.

STRONA 13
Na kole przedstawiam podobieństwa, analogie Świąt Celtyckich, z dzisiejszymi świętami Europy.

Oct 21, 2012

Na końcu postu, CIEKAWOSTKA z ostatniej chwili.

STRONA 12

Niebo jest miejscem wiecznego szczęścia.                         

                                                       Nie ograniczajmy nieba religią.      

Od zarania tysiącleci ludzie marzyli o gwiazdach. Tak bardzo tego pragnęli, że wpadli na pomysł, by Niebo przenieść na Ziemię.


Kilka przykładów
W XX wieku belgijski inżynier Robert Bauval, zauroczony
piramidami w Gizie, po dokładnym przeanalizowaniu układu budowli doszedł do wniosku, że ich rozmieszczenie nie jest przypadkowe. Trzy piramidy odpowiadają układowi trzech gwiazd, tworzących gwiazdozbiór - Oriona. Piramidy:
                 * Cheopsa i Chefrena są znacznie większe od trzeciej piramidy – Mykerinosa.
                 * Mykerinos jest wyraźnie przesunięta w bok.
       Identycznie wygląda układ trzech gwiazd pasa Oriona.
Na tym nie koniec, do schematu pasują również cztery inne piramidy IV dynastii:
                 * Czerwona
                 * Łamana (przypisywane faraonowi Snofru, ojcu Cheopsa)
                 * oraz piramidy faraonów Dżedefre w Abu Roasz i Nebka w Zawijet el-Arjan.
  Wszystkie odwzorowują gwiazdozbiór Oriona na ziemi.
Dla Egipcjan Nil to święta rzeka, to rzeka niosąca życie i wieczność. Dla budowniczych piramid Nil odpowiadał Drodze Mlecznej. Współczesne obliczenia oparte na danych astronomicznych, interpretują wygląd nieba z roku 10 500 p. n. e.
Dlaczego? Można chciano uwiecznić ważne wydarzenia z zamierzchłych czasów, zbliżyć się do bogów, osiągnąć absolutu - wieczne szczęście.

Chichen Itza (Meksyk) w dni równonocy promień światła i cień tworzy mistyczny spektakl z wężem pełzającym po stopniach piramidy.  Toltekowie wybudowali monumentalną piramidę i ożywili kamienną głowę węża. Grą światła, wydobywa obraz potęgi tego dnia.

W średniowiecznej Europie bractwa murarskie wzniosły we Francji kilka wspaniałych gotyckich katedr, poświęconych Naszej Pani (Notre Dame). Ich układ na mapie odzwierciedla niemal dokładnie gwiazdozbiór Panny. Przy budowie kościołów korzystano z tajemnej wiedzy templariuszy.

Szczecin znany jest z oryginalnego układu licznych placów i odchodzących od nich promieniście ulic. Plan miasta jest kopią układu przestrzennego Paryża. Jednak niewielu Szczecinian wie, że trzy Place; Grunwaldzki, Odrodzenia i Sprzymierzonych swoją wielkością i oddaleniem odpowiadają trzem gwiazdom w gwiazdozbiorze Oriona - Alnitak, Alnilam i Mintaka.

Węsiory http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99siory

Węsiory (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Wãsorë) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Sulęczyno na Pojezierzu Kaszubskim przy drodze wojewódzkiej nr 228. Wieś jest siedzibą sołectwa Węsiory w którego skład wchodzą również Borowiec i Czarlino. Miejscowość znajduje się naturystycznym  Szlaku Kamiennych Kręgów.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

W pobliżu wsi zachowało się cmentarzysko Gotów z I-III wieku. Zachowały się trzy kamienne kręgi i część czwartego oraz 20 kurhanów. Średnica największego kręgu wynosi 26 metrów i ułożona jest z kamieni o wysokości ok. 1,5 m. Pośrodku niektórych znajdują się kamienne steleGroby ciałopalne lub szkieletowe znajdują się w różnych miejscach w obrębie kręgów. Kurhany mają koliste podstawy o średnicy od 4 do 16 metrów i niekiedy również stele kamienne na szczycie.

Kamienne kręgi w Odrach (pomorskie) http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=45&t=892
Kamienne kręgi zachowane w kilkunastu miejscach na Pomorzu.
Twórcami byli Goci – plemię przybyłe ze Skandynawii. Uważa się, że były miejscami plemiennych zebrań i uroczystości religijnych. Taką rolę pełniły do końca II w. n.e. a dopiero na początku III w. n.e. w ich obrębie zaczęto zakładać groby.
Według jednej z teorii kamienne kręgi były dla Gotów rodzajem świątyni, a jednym z ważnych rytuałów był taniec. Odbywały się w nich również obrzędy związane z uzdrawianiem.
Istnieje także hipoteza (powstała właśnie w odniesieniu do cmentarzyska w Odrach) według której kamienne kręgi pełniły funkcję obserwatorium astronomicznego – kręgi miały służyć określaniu daty przesileń wiosennych i jesiennych, a także pomagać w ustalaniu ruchów ciał niebieskich. Twórcą tej teorii był poznański astronom i mierniczy Paul Stephen, który dokonał pomiarów i naniósł na mapę położenie kręgów.




Kamienne kręgi, piramidy, place, kurhany i kopce pełniły rolę zegara biologicznego, kalendarza słonecznego i księżycowego. Dzięki megalitycznym budowlom można było wyznaczać daty zaćmienia księżyca, dni przesilenia czy nawet mierzyć przesuwanie się ciał niebieskich. Wschód i zachód Słońca, obserwowany w określonych miejscach i porach roku z piramid, obelisków, kopców wyznaczał dni świąt, rytuałów, wylewów rzek, zmian na ziemi i niebie.
Zawsze miejsca określania CZASU był wybierane zgodnie z potężną energią naszej MATKI ZIEMI. W tych miejscach siły natury emanowały niezwykłymi zjawiskami. Określano je mianem MIEJSC MOCY. Z tego powodu we wszystkich starych kulturach charakter użytkowy monumentalnych budowli ściśle łączył się z ich funkcjami sakralnymi.  Tylko w starannie wyznaczonym punkcie ziemi  odprawiano ceremonie, rytuały kapłańskie. Żadne inne miejsce nie dawało takich doznań, wibracji, zjawisk nadprzyrodzonych i odbioru.
Celtowie, Majowie, Egipcjanie, Skandynawowie, Słowianie świadomie wybierali miejsce i czas wiedząc, że w ten sposób zwiększają swoje szanse na szczęśliwe 
życie przez cały rok.


Ruch księżyca w cyklu 18.6 lat i 9.3 lat.


A teraz na koniec ciekawostka z ostatniej chwili.
Czy to możliwe?
Temat kompletnie w początkowej fazie. Pisałem kiedyś o powodziach. Podałem daty wylewów Wisły, od zamierzchłych czasów. 
              Zadałem pytanie?
               Czy można przewidzieć powodzie, susze w Krakowie?
Analizując. Obliczając ruch księżyca, zaświtała myśl. Księżyc ma wpływ na kształt naszej ziemi. Oddziaływuje na oceany. Rządzi naszą naturą.
Ok. jest cykl 18.6 lat /9.3/ między kopcami Kraka, Estery, Wzgórze Wawelskie. Warto sprawdzić i porównać. Może istnieją zależności między wylewami, a tym cyklem.
I z pierwszych porównań na szybko, zaznaczam niedokładnych. 



Zestawienie na brudno intuicyjne. Brak porównania do cyklu księżyca. Dat nie wybierałem na siłę. Typowałem od 2010 i wychodziły za pierwszym razem w Internecie.
Wielka fala 2010
4 lata
Wielka fala 2006
5 lat
Wielka fala 2001
4 lata
Wielka fala 1997
5 lat
Ekstremalnie niski stan Wisły 1992
18 lat
Ekstremalnie niski stan na Wiśle 1974
Jak widać od roku 1992 na razie nie sprawdzałem. Tylko wpis obok informacji z 1992, mnie skłonił do sprawdzenia’ susza, jakiej nie było od 20 lat’. Ciekawość 20 lat czy może 19 lat. Wychodzi 18?
Czy są odnotowane anomalie Wisły w 1988, 1983, 1978 latach?
Czy okresy wylewów pokrywają się z ruchem księżyca na nieboskłonie?

Przyznam się ………………… zaskoczenie !!!!!!!!!!!!!!!!

   I wniosek wypływa....................... W 2015 powinna przejść, przez Kraków wielka fale, lub susza....................
                                                           ??????

CDN

Oct 19, 2012

Celtyckie wyprawy wojenne.

STRONA 11

Gdyby nie gęsi. jak wyglądała by dzisiaj EUROPA ?


Legenda o gęsiach kapitolińskich[edytuj]

Kapitol był jedyną częścią miasta, która oparła się najazdowi Galów z doliny Padu, w roku 390 p.n.e. Galowie postanowili zdobyć wzgórze nocą. Wybrali w tym celu najbardziej strome podejście i moment, kiedy obrońcy zmęczeni długotrwałymi walkami i głodem zasnęli. O zbliżaniu się wroga ostrzegły gęsi, ptaki poświęcone bogini Junonie. Atak został odparty. Obrońcy nie tylko obronili wzgórze, ale wyparli wroga z Rzymu. Na pamiątkę tego zdarzenia, starożytni Rzymianie obnieśli jedną z gęsi w lektyce. Psy, które zasnęły wraz z ludźmi zostały ukarane (jednego z nich powieszono). Część zabudowań (w tym świątynia.
                        http://pl.wikipedia.org/wiki/Kapitol

Galowie to nazwa, którą Rzymianie określali celtycką ludność Galii - tj. dzisiejszej FrancjiBelgii, północnych Włoch, południowejHolandii i zachodnich Niemiec.
Około 600 roku p.n.e. Galowie napadli na Nizinę Padańską wypierając wpływy Etrusków. W I wieku p.n.e. Rzymianie rozpoczęli podbój Galów, którego ostatnim etapem był podbój Galii w latach 50. I wieku p.n.e. przez Juliusza Cezara podczas wojen galijskich.
                       http://pl.wikipedia.org/wiki/Galowie

Oct 17, 2012

KRAKOWSKIE KOPCE W GWIAZDACH.

STRONA 10


KOPCOOPOWIEŚĆ.............

Temat o kopcach, ale z innej beczki. 

Dla ciekawych beczkę zawdzięczamy Celtom. 
Trochę skacze z tematu na temat. Ale...................               Dla usprawiedliwienia. 
Zakres wiadomości jest tak rozległy i przekazanie w uporządkowany sposób, na tym etapie nie wykonalne. Ciężko utrzymać rytm. A wiedza napływa.

 Na porządki przyjdzie czas.

Rozpoczynając podróż po krakowskich kopcach, do głowy mi nie przyszła, magia, prehistoria, kalendarz lunarny, słoneczny. 

  Wszystko to jest, nabiera koloru.

 Dzisiaj delikatnie zboczę w bok opowiem o innych skrawkach kopcoopowieści.

Znamy z wycieczek, filmów taki groźny temat. Klątwa Faraona Tutenchamona. 
Egipt ciągle powraca.
Możemy w nią wierzyć, lub nie. Ale zawsze taka historia frapuje i jest owiana tajemniczością. Tajemniczością i grozą opowieści. Wkopując się w zagadnienie, natknąłem się na hasło czerwone jak światło pochodni.

 Klątwy ciążące na kopcach krakowskich. 

Przyznacie Państwo to niebezpieczne zajmować się magią kopców. 
                                        Co mnie czeka? 
Kto to wie.
Niesamowita opowieści............ i co jeszcze?

 Ciarki przechodzą na myśl o Wandzie , która rzuciła się w nurty Wisły. Oddała życie w wirach rzeki. Wcześniej opowiadano o okrutnym mieszkańcu grodu, 
                                        Smoku Wawelskim. 
 Przez długie stulecia siał popłoch i strach. Rozszarpywał w okrutny sposób swoje ofiary. Dopiero dzielny Szewczyk Dratewka ocalił lud krakowski. A może to Krak zabił smoka. Krak jeden z wielkich władców umarł rzekomo śmiercią naturalną. 
        Czy to prawda ?
Ale już jego drugi syn zginął z rąk brata. Niesamowita śmierć, skrytobójcza podczas polowania. Niestety los okrutnego brata był nieciekawy. Musiał uchodzić przed poddanymi, po ujawnieniu prawdy o jego bratobójczym wyczynie. Niestety podzielił los wygnanego władcy.

                      Czy przez stulecia omijały Kraków klątwy?
                                                    Kto próbował rozkopywać kopce?
Przyznam się szczerze, temat frapujący do wieczornych opowieści.

                   Niesamowita klątwa lata XX

W latach 30-tych XX wieku zdecydowano o wykonaniu wykopu w krakowskim kopcu Krakusa Pracami archeologicznymi miał pokierować doc. Józef Żurowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Finansowania badań podjął się magnat prasowy Marian Dąbrowski, wydawca wielonakładowego dziennika Ilustrowanego Kuriera Codziennego. Wyłożył niebagatelną sumę – 100 tysięcy złotych. 
                Zapytacie Państwo jaki sens i cel? 
                     MAGIA KOPCÓW WISIAŁA W POWIETRZU.




Kiedy rozpoczęto prace wykopaliskowe, nagle zmarło dwóch robotników. Niespodziewanie zakończył życie sam pomysłodawca badań, doc. Józef Żurowski. Archeolog. Wiek w jakim odszedł 44 l
ata, było zaskoczeniem. Zmarł nagle po błahej operacji 1936 roku. Przed pójściem do szpitala poprosił o rękę Irenę Bojarską, która od lat czekała na jego oświadczyny.

Te zgony spowodowały, że wykopaliska zostały natychmiast przerwane i nikt nie chciał ich kontynuować.


                          Zasypano tylko wykop i zaczęto szeptać o klątwie Kraka.

Na tym nie koniec. Kolejne zdarzenie. Klątwa Kopca Kraka II. Padła na osobą rozkopującą, dewastującą prehistoryczny kopiec w Krakuszowicach. Ziemianin, właściciel ziemi na której stoi kopiec kazał w 1905 roku spenetrować jego wnętrze. Domyślacie się Państwo.
                          Rządzą pieniądza. Szukano skarbów.
 Po tym chybionym wyczynie powstał widoczny do dziś głęboki rów dzielący kopiec na dwie części. W ten sposób pradawny obiekt został zniszczony, a ostatni właściciel tych terenów zmarł śmiercią nagłą. Po jego dworze nie ostał się nawet kamień.
Miejscowi obywatele snują opowieści o jękach dobywających się spod uszkodzonego kopca i o pojawiającym się jeźdźcu na koniu, ukazującym się na kopcu zawsze o północy.

Podobna klątwa padła na kochankę Kazimierza Wielkiego. Kopiec Łobzowski /Estery/


Kopiec_Esterki

znajdujący się do 50-tych lat XX wieku w krakowskiej dzielnicy Łobzów stał się miejscem pochówku. Kurhanem. Kochanica króla z rozpaczy i zazdrości popełniła samobójstwo  Pochowano ją w kopcu i nazwano Kopcem Esterki /od imienia samobójczyni// Brakiem szacunku wobec tego obiektu miał się wykazać w latach późniejszych król Stanisław August Poniatowski, który kazał rozkopać kopiec w poszukiwaniu skarbów. Dzieła zniszczenia dopełniono w latach 50. ubiegłego wieku, budując na rozkopanym kopcu stadion sportowy WKS Wawel. Dziś jedyną pamiątką po prastarej budowli jest mały pagórek za trybunami. Który znika bezpowrotnie.

Uwierzyć w klątwę Kraka ?

                                                                          Magia kopców
                                                                                  Magia naszych praojców.
                                                                                                   Magia Kraka i Krakowa.
   Nasza magia. Jest jak powietrze.

Z pozoru banalne opowieści, ale z nutką magii. Nasze polskie legendy, bajania.  
To świadectwo naszej kultury, Naszej duchowości i westchnieniem za zaginioną historią Słowian.   

Magiczny Kraków.

STRONA 9

Temat wygląda naprawdę magicznie.
    Materiał, który zgromadziłem  NIEBOTYCZNIE..

Mili Państwo.
      Wszystkie gwiazdy na niebie i ziemi zaczynają opowiadać o PRAOJCACH.
      W kopcach jest magia kalendarza księżycowego i słonecznego.
      Tylko jeden problem. Czas i żmudna praca. To parametry poznania.

    Poniżej zamieszczam fakty z podobnej wędrówki do wiedzy i magii.


Celtycki grobowiec sprzed 2600 lat


 
                      http://nauka.wiara.pl/doc/703055.Celtycki-grobowiec-sprzed-2600-lat


Ta mapka pokazuje wielkie migracje z obszaru Imperium Celtów w Epoce Lateńskiej. 


                                       http://archeowiesci.pl/t/celtowie/

Wielki kopiec grobowy Magdalenenberg w Schwarzwaldzie (Niemcy) 

jest jednocześnie księżycowym kalendarzem i mapą nieba 

                                         – ustalił dr Allard Mees 



                                        http://www.rp.pl/artykul/735982.html

Starożytne cmentarzysko okazało się kalendarzem i astronomicznym obserwatorium
Niezwykłego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy z Romisch-Germanisches Zentralmuseum w Meinz (Centralne Rzymsko-Germańskie Muzeum). Przeglądając i weryfikując stare plany cmentarzyska w Magdalenenbergu, koło
Villingem-Schwenningen w Schwarzwaldzie, badanym jeszcze przed II wojną, ze zdumieniem zauważyli, że cały cmentarny kompleks wraz z centralnym książęcym tumulusem (grobowiec nakryty nasypem kamienno-ziemnym) ma ścisły związek z układem ciał niebieskich. Układ grobów wokół centralnego tumulusa dokładnie odwzorowuje gwiezdne konstelacje nieba widziane z półkuli północnej.


Nasa löst Rätsel des Schwarzwälder

                                                Stonehenge


         CDN

Oct 10, 2012

Kraków i KOPCE. Sensacja? Czy zwykła opowieść?....................... Pierwsze podsumowanie postów od 1 do 5 /z października 2012/.

STRONA 6

Zebranie faktów, pomoże mi na ustaleniu drogi do słuszności hipotezy o kopcach górujących nad Krakowem.
W każdym z postów zadałem pytania. Czy można je udokumentować?
    Zadanie piękne i wymagające dużego trudu.
       Intuicja mi podpowiada że jest to zupełnie nowa karta historii Polski.
 Opowieść o Naszych Przodkach, którzy posiadali ogromną wiedzę o świecie tętniącym życiem ziemi.

PYTANIA I HIPOTEZY.
    1. Dawna wiedza naszych praojców zakodowana w KOPCACH KRAKOWSKICH.
           * kopiec na wzgórzu wawelskim
           * Kopiec Kraka
           * Kopiec Estery
           * Kopiec Kościuszki
           * Kopiec Piłsudskiego
           * Kopiec Wandy
           * Wzgórze Klasztorne Ojców Kamedułów na Bielanach /Srebrna Góra/.
           *  Wzgórze Klasztorne Benedyktynów w Tyńcu.
           *  Zespół Dworsko Parkowy Sidzina Zagumnie.
           *  Fort Pszorna.
           *  Cmentarz Rakowicki..

           * ?
  
  2. Gwiazda Syriusz i Kopiec Kraka II.

    3. Kiedy powstały ?    Kto je usypał?    Do czego służyły?

    4. Historia Celtów nad Wisłą.

    5. Inne kultury pradawnej europy u podnóża wzgórza wawelskiego.

    6. Czy teza o odwzorowaniu gwiazdozbioru ORIONA jest słuszna?
              * Gwiazdozbiór Oriona zakodowany w kopcach krakowskich
              * które z kopców zawierają kod gwiazd?
              * do czego służył taki układ gwiazd i kopców?

     7. Czy wiedza znad Nilu dotarła przed naszą erą do Krakowa?
               
     8. Powodzie Wisły to systematyka, czy chaos przyrody?

FAKTY UDOKUMENTOWANE

   1. Zachody,wschody słońca i księżyca nad kopcami.
                                      Argument oparty na poście - strona 3, z dnia 3.10.2012.



   2. W tym miejscu rozpoczyna się praca Wędrowca.
                                                   Ciekawość i spotkaniu z prawdą.

CDN